Pretraži sajt

Urednice Vulkan izdavaštva otkrivaju svoje književne izbore za Svetski dan knjige

23.
4.
2025.

Ako reči menjaju svet, onda su knjige naše najsnažnije oružje

Svake godine 23. aprila, svet zastane na trenutak i pogleda u papir – ne da bi nešto precrtao, već da bi se setio šta ga je oblikovalo. Knjige ne menjaju svet preko noći. One ga oblikuju tiho, stranicu po stranicu, misao po misao. One ulaze u naša sećanja, menjaju naše izbore, tiho nas preobražavaju. I zato ih čitamo. Zato im se vraćamo.

Datum nije slučajan – tog dana su se gasili i rađali velikani: Servantes, Šekspir... Kao da je književnost htela da obeleži svoj praznik pečatom večnosti i da baš tog dana otkuca svoje najsnažnije stranice – i ostavi ih svetu kao amanet.

Autori znaju koliko su sati, nesanice i sumnje ugradili u svaku rečenicu. Čitaoci znaju koliko su puta pronašli odgovor, utehu ili samo trenutak predaha između dve obaveze. Zbog njih danas slavimo. Zbog svih onih koji biraju da stvaraju i onih koji biraju da čitaju.

Svetski dan knjige je podsetnik da priče ne blede. One rastu sa svakim novim čitaocem. S tim u vezi, urednice Vulkan izdavaštava izdvojile su svoje favorite jer ko bi bolje od njih mogao bolje da zna u slovo šta sve Vulkan izdavaštvo ima sjajno u svojoj ponudi.

Među njima je, prema mišljenju Marjane Kalinić i Tamare Petković, urednica u Vulkan izdavaštvu, svakako knjiga Male traume čuvene doktorke Meg Arol, psihološkinje i saradnice Britanskog psihološkog društva. One smatraju da je to što autorka u okviru ove knjige poziva čitaoce da podele svoje male traume sa oznakom #tinyt na @tinytraumasbook ili na profilu @drmegarroll na Instagramu, veoma značajno u pogledu interakcije sa čitaocima. Ovo izdanje izdvajaju i zato što pruža neophodan okvir za prepoznavanje i borbu protiv razarajućih, kumulativnih efekata malih svakodnevnih rana, koje, vremenom nakupljene, oblikuju živote većine ljudi, ali i zato što je ova knjiga istovremeno napisana tako da bude prijemčiva široj čitalačkoj publici. Pored naslova Male traume, one ističu i knjigu Radite na sebi, kliničke psihološkinje Nikol Lepere, koja je, prema njihovom mišljenju, izuzetno stručna i naučno potkovana i ukazuje koliko je važno promeniti način na koji pristupamo mentalnom zdravlju i brizi o sebi.

Nevena Ružić, asistentkinja urednica, iz aktuelne produkcije Vulkan izdavaštva izdvaja knjigu Afera Rejčel, autorke Kerolajn O'Donohju, koju opisuje kao zabavan i složen roman o odrastanju i traganju za vlastitim mestom u svetu. „Ovaj roman posebno mi se dopao jer prikazuje univerzalno iskustvo. Zato će se svi dvadesetogodišnjaci, ili oni koji su to nekada bili, lako poistovetiti sa likovima i situacijama kroz koje prolaze“, kaže Nevena Ružić.

Kada je reč o starijoj produkciji, ona posebno ističe roman Stiva Kavane Pedeset-pedeset, izuzetno promišljen, britak i uzbudljiv do samog kraja. „Retko naiđem na knjigu koja me ovako brzo uvuče i ne pušta. Stiva Kavanu publika i kritika nazivaju kraljem trilera i on je to ovom uzbudljivom knjigom i dokazao“, kaže Nevena Ružić.

Urednica Ana Babović je izdvojila Sutra, i sutra, i sutra Gabrijele Zevin: „Knjiga uz koju sam se vratila u prošlost, u vreme, kada sam, kao i protagonisti ove priče, odrastala, sklapala prijateljstva za koja sam verovala da će trajati zauvek, zaljubljivala se, grešila… kada sam, kao i oni, verovala da mogu da stvorim savršen svet u ovom nesavršenom svetu“. Sveža voda za cveće Valeri Peren je priča koja postiče buru svih emocija: „Kada je pročitate, posmatraćete život drugim očima: podsetiće vas na to da uživate u sitnicama, u običnim stvarima, u nečijem osmehu, u mirisu zemlje posle kiše, u sunčanom danu“, opisuje svoj doživljaj Ana Babović, a za „sve one koji veruju u to da se neki ljudi pojave u našem životu, u pravom trenutku i sa tačno određenim razlogom“, preporučuje knjigu Sva plava boja sa neba Melise da Koste, opisujući je kao „knjigu koja će vas odvesti na neverovatna, predivna mesta, bila ona stvarna ili neka posebna u vašoj duši“.

Marija Radić, urednica zadužena za domaće autore Vulkan izdavaštva, kao svoj favorit izdvojila je Drugu knjigu Seoba od Miloša Crnjanskog. „Iako se navršilo više od šest decenija od prvog objavljivanja Druge knjige Seoba Miloša Crnjanskog, njeno objavljivanje u novom ruhu – u okviru edicije Tragovi – jeste jedan od najlepših načina da još jednom osvetlimo lik i stvaralaštvo Miloša Crnjanskog, pisca koji zauzima središnje mesto na pozornici srpske književnosti“, kaže ona i dodaje da je u središtu ovog romana priča o seobi Srba iz Austrije u Rusiju.

„Miloš Crnjanski je tu priču ispričao prikazujući život četvorice braće Isakoviča, ali je pri tome osvetlio portrete raznolikih likova i slika koje su obeležile srpsku i svetsku istoriju. Njegovo umeće pripovedanja otkriva se na svakoj stranici Druge knjige Seoba – kako u intimnom lirskom tonu, koji je odraz njegovog dara i autentičnosti, tako i kroz višeslojnost i sveobuhvatnost njegovog romansijerskog sveta“, kaže Marija Radić. Ukoliko ste u potrazi za knjigama savremenih pisaca koje će pomeriti vaš unutarnji svet, Marija Radić kaže da treba da pročitate romane Filipa Grbića koji je dosad objavio Ruminacije o predstojećoj katastrofi, Prelest i Kanon potištenog uma.

„Za ovu priliku izdvajam njegov roman Prelest, koji je ovenčan nagradom Branko Ćopić“, kaže ona i dodaje: „Maksim Tumanov, glavni junak u romanu, neprestano je u potrazi za lekom koji će ublažiti njegove unutrašnje bolove, zalečiti duševne rane i omogućiti mu da bar na trenutak bude spokojan. Emil Sioran bi to nazvao sanjalačkim stanjem egoizma, ali pre bi se moglo reći da Maksimov pogled na svet vuče ka ničeovskom pesimizmu snage – njegove intelektualne sklonosti ka strašnom i neugasiva žeđ za životom zapravo proističu iz izobilja snage, zdravlja i vedrine. Maksim Tumanov je junak XXI veka – on vapi za smislom i za lepotom, ali istovremeno je umoran i rezigniran, jer je razapet između strasti i razuma, spokoja i nespokoja.“

Povodom Svetskog dana knjige, a opet u duhu proleća, urednice Vulkančića, Dunja Pešić, Jovana Aksentijević i Branka Josipović Krivokuća izdvojile su kao jednu od najdražih knjiga – Čudesne pojave u prirodi širom sveta. „Veoma nas raduje što su Čudesne pojave u prirodi širom sveta među omiljenim knjigama i našim čitaocima, te s ushićenjem iščekujemo njeno drugo izdanje. Ovo divno izdanje odvešće vas na putovanje širom sveta kroz sva godišnja doba i dočaraće vam neverovatne pojave koje se iznova dešavaju u prirodi, od aurore australis, snega u pustinji, pa sve do plaže koja svetli u mraku. Čarobna knjiga za sve uzraste, uz koju ćete uživati i u tekstu i u ilustracijama!“, kažu one.

Od novijih izdanja izdvojile su Britaniku: Enciklopediju infografiku kao najveći i najdraži projekat ove godine. „Ponosne smo što naši čitaoci s nestrpljenjem iščekuju nove enciklopedije, što je samo potvrda da je znanje uvek u modi. Hiljade činjenica i brojeva o Zemlji, svemiru, životinjama, telu, tehnologiji i još mnogo čemu prikazane su u slikama koje će vam pomoći da razumete svet na potpuno nove načine. Ono što ovu enciklopediju čini posebnom su svakako i intervjui stručnih konsultanata, profesora, doktora, te će čitaoci imati priliku da saznaju njihove omiljene činjenice i zašto vole nauku i posao koji rade“, zaključuju urednice Vulkančić izdanja, , izražavajući nadu da su prenele bar delić svoje ljubavi prema ovim izdanjima.

Danas je dobar trenutak da otvorite knjigu. Možda onu koju ste davno ostavili dopola pročitanu. Možda novu. Možda onu koju ćete nekome pokloniti. Jer knjige su najlepši način da kažemo: „Mislim na tebe“.

A ako vam treba inspiracija – izvanredni naslovi i sjajni popusti čekaju vas na sajtu vulkani.rs.

Trenutno nema komentara