Kako uskladiti zapadnjačke i istočnjačke pristupe ljubavi u digitalnoj eri
Zamislite da ljubav nije samo emocija već filozofija, putovanje, svest o sadašnjem trenutku. Da nije vezana za prošlost niti obeshrabrena strahovima o budućnosti. Da ljubav, kao i ikigai, japanski pojam „svrhe življenja“, može biti kompas koji nas usmerava pri svakom koraku. Knjiga Ikigai u ljubavi vam upravo to nudi – duboko uranjanje u koncept koji spaja dva sveta, Istok i Zapad, ljude i tehnologiju, prošlost i budućnost.
„Strah živi samo u budućnosti; usidriti se u sadašnjosti jeste melem za svaku brigu koja nas obuzima.“ Ova rečenica je ključna za razumevanje ne samo pojma ikigai već i ljubavi u svim njenim formama. Kroz dijalog između neuronaučnika Kena Mogija i pisca Tomasa Leončinija otkrivamo kako ovaj japanski koncept može osvetliti našu svakodnevicu i omogućiti nam da ljubav živimo potpuno – u svakom trenutku.
U knjizi Ikigai u ljubavi istražujemo kako ljubav preobražava naše živote kroz tri univerzalne sfere: romantične veze, porodične odnose i ljubav prema onima koji su slabiji. Zamišljajte je kao vodič koji nas uči da ljubav nije nešto što se jednostavno događa, već nešto što gradimo, živimo i osećamo svaki dan.
Ali tu nije kraj. U ovom vremenu sveprisutne digitalizacije i ubrzanog razvoja veštačke inteligencije, postavlja se pitanje: Kako tehnologija oblikuje naše veze, kako se ljubav menja i razvija u svetu koji se sve brže digitalizuje? Da li može postojati harmonija između zapadnjačkog, racionalnog pristupa ljubavi i istočnjačkog, introspektivnog razumevanja?
Ova fascinantna i duboka knjiga istovremeno je i smeli dijalog između Istoka i Zapada u eri globalizacije, koja podstiče zatvaranje u sopstveni svet i prepuštanje osećanja tehnologiji.
Ikigai u ljubavi, knjigu koja pomaže da postavimo temelje za ljubav koja nije efemerna, već duboka i trajnija, koja preživljava i napreduje uprkos izazovima savremenog sveta, potražite na sajtu vulkani.rs ili u najbližoj knjižari Vulkan.